Tristör Anahtarlamalı Kompanzasyon


Özellikle güç elektroniği devrelerinde kullanılan tristör

Özellikle güç elektroniği devrelerinde kullanılan tristör yarı iletken bir anahtarlama elemanıdır ve çok hızlı açma-kapama özelliğine sahiptir.

Gelinen son teknolojiyle, saniyede 25.000 defa açıp kapama yapabilen tristörler geliştirilmiştir. Dört katlı bir yarı iletkenden meydana gelen tristörler (P-N-P-N) kapı (gate) ucu ile iletken yapılabilmektedir. Böylece oğru akımda çalışabilir, yani tek yönlü akım geçirebilirler. Tristörde anot, katot ve gate olmak üzere üç bağlantı ucu mevcuttur. Yüksek güçlü tristörlerde anot geniş bir taban üzerine sabitlenir. Bu tristörün hem kolay soğutulmasını hem de kolay monte edilmesini sağlar. Katot kalın bir kablo ile, gate ucu ise ince ve bükülebilir bir kablo ile çıkartılmıştır.

Tristörler, eğer besleme voltajı kesilmezse bir kere iletken olduktan sonra devamlı iletken kalır. Bunu sağlayabilmek için özel metodlarla tristörleri yalıtkan duruma geçirmek gerekir. Bu davranışa iki durumu kararlı (bistable) davranış denir. Tristörler güç elektroniğinin gelişmesinde çok önemli rol oynamıştır. Bunun için 2000 Volt ve 3300 Ampere kadar çalışabilen tristörler yapılmıştır. Tristörlerde en büyük problem, açma-kapama esnasında meydana gelen ısıyı ve enerji birikimini dağıtmaktır. Bunun için çok çeşitli metodlar geliştirilmiştir.

Tristör modülleri reaktörsüz kullanım ile ucuz maliyetli ve uzun ömürlüdür.

Tristör tetikleme her an yapılabilir 20ms gibi bir beklemeye gerek yoktur istenildiği an tristör ateşlenir ve sistemle senkron çalışmaya devam eder.

 

3 FAZ STATİK KONTAKTÖR (SIFIR GEÇİŞ TETİKLEMELİ)

Bu sistem  tristör üzerinde gerilim sıfır olduğunda devreye girer, akımın sıfır geçişinde eğer kompanzasyona ihtiyaç yoksa devreden çıkar. Bu özellik sayesinde hem kondansatörlerin ömrü uzar, hem de yarı iletken malzemeler korunmuş olur. Yarı iletkenin ve sistemin yapısı gereği çok kısa sürelerde yani saniyenin 1/100’ünde devreye girip çıkabilir.

Bu kart kullanımı ile statik kompanzasyon sistemlerinde serbest kontak çıkışlı reaktif güç kontrol rölelerin çıkışları ile kontaktörle çalışan sisteme kolaylıkla entegre edilebilir.

Bu sistemin kullanılması ile reaktif güç kapasitelerinin devreye girip çıkmasındaki inrush akımlar ortadan kaldırılarak hem kapasitelerin ömrü uzar, hem de şebekede anlık akımların verdiği enerji çökmelerinin önüne geçilir.

 

GRUP ARGE TRİSTÖRLÜ KOMPANZASYON SİSTEMLERİ

Grup Arge tarafından geliştirilen tristörlü sürücüler sayesinde hızlı yüklerin olduğu ve kontaktörlü sistemlerle cevap üretilemeyen işletmelerde çözüm üretmek mümkün hale gelmektedir. Tristörlü sürücüler sayesinde işletmelerdeki reaktif değişimlere 20 ms gibi oldukça kısa sürede cevap verip, işletmenizin cezaya girmesinden kurtulabilirsiniz.